AKO SI ZRIADIŤ DOMÁCE NAHRÁVACIE ŠTÚDIO…
ANEB TO NAJLEPŠIE Z ROKU 2019
Chystal som sa pre vás pripraviť svoj už tradičný výber fotiek, avšak 24.12.2019 som dostal nečakaný vianočný darček. Ježiško si zobral SSD disk aj s fotkami. Posledná záloha niekedy v roku 2018, takže vlastne nemám čo ukázať. Pár fotiek vtáctva, ktoré som robil na záhrade.
Pojmeme to teda inak. Veľa fotografov má blízko k muzike a veľa muzikantov k fotografii. Tento rok som sa venoval viac hudbe a skúsim napísať článok o tom, ako si zriadiť domáce nahrávacie štúdio za babku. K muzike som mal blízko už od puberty, kedy som skladal muziku na ZX SPECTRUM. Doba sa zmenila, technika sa zmenila a dnes si každý za pár korún može nahrať čo len chce. Je to jednoduché a rýchle. Začneme s hardware:
POČÍTAČ:
Používam laptop DELL VOSTRO 15, žiadny zázrak, ale niečo zvládne. Vlastním aj desktop, ktorý je omnoho výkonnejší, ale nepoužívam ho vôbec, pretože nemám s ním takú flexibilitu ako s laptopom. Budete potrebovať dosť pamäťe RAM, aby vám to neraplovalo. Čím viac trackov a pluginov budete používať, tým výkonnejší stroj budete potrebovať. To je jasné. Ak chcete nahrávať romantické pesničky na gitare do mladého uška, postačí aj starší laptop. Našťastie dnes idú slušné počítače za babku na bazoši.
ZVUKOVKA:
Prvý a najdôležitejší krok je externá zvuková karta, ktorá má kvalitné vstupy na mikrofón, gitaru a midi. Osobne používam FOCUSRITE SCARLETT zhruba v cene 100eur. Je výborná, som s ňou spokojný. Sú samozrejme iné modely a značky, každý si môže vybrať čo len chce. Začínajú aj na 30eurách…
MIKROFÓN:
Hodí sa najmä kondenzátorový mikrofón pre kvalitné citlivé nahrávanie. Nie je to nutnosť, dá sa použiť aj dynamický ako napr. SHURE SM57. Zvuk je však huhňavejší a menej kvalitný. Môj najobľúbenejší je štandard RODE NT-1A. Dobre poslúži aj Samson C01, ktorý stojí rovných 70eur. Neskutočná doba, naozaj… Kedysi sme na tieto veci šetrili celé mesiace… Na nahrávanie akustickej gitary sa mi najviac osvedčil inštrumentálny mikrofón RODE NT 3. Ale v pohode môžte použiť kondenzátorový.
SLUCHÁTKA:
Nahrávať budete viac menej cez sluchátka, alebo cez štúdiové monitory. Väčšinou používam sluchátka, kedže robím často aj v noci a nechcem rušiť susedov. Používam 100eurové KRK SNS6400, takisto na odporúčanie Grahama z Youtube. Som s nimi za tu cenu veľmi spokojný.
SOFTWARE:
Začal som s PRO TOOLS FIRST, ktorý je zadarmo stiahnuteľný na nete. Jeho veľkou výhodou je neskutočne intuitívne prostredie. Začal som nahrávať prakticky ihneď a bez problémov. Nevýhodou je, že si nemôžte lokálne uložiť svoje songy a je pomerne nestabilný na Windows. Viackrát som zažil veľa prapodivných pádov a neuložených dát. Presedlal som preto na STUDIO ONE 4, taktiež verzia zadarmo, s ktorou som maximálne spokojný. Pre neznalého človeka to bude spleť gombíkov a sliderov, ktoré bezpečne vystrašia každého začínajúceho hudobníka. Nebojte sa toho, na začiatok potrebujete len pár funkcií. Nevedel som o tom absolútne nič a začal som nahrávať po zhliadnutí 12 krátkych videí na youtube. Kanál Recordingrevolution.com
Je to v angličtine, ale určite nájdete podobné videá aj slovenčine alebo čestine. So software som sa naučil robiť postupne. To jest najprv nahrávať, potom mixovať a potom fintičky. Všetko príde časom, stačí vám pochopiť ako nahrávať jednotlivé nástroje (kam dať mikrofón a podobne) a ako vytvoriť vhodné bicie, aby ste nahrávali v rytme. Mne bicie slúžia zároveň ako clicktrack.
KEYBOARD:
Keyboard je naozaj najužitočnejší nástroj, s ktorým je človek schopný spraviť skoro všetko. Obrovská výhoda pre tých, čo hrajú na klavíry, ale nedajte sa odradiť. Nevedel som na klavíry vôbec, proste som sa do toho pustil. Zdvihnite pravú ruku. Vytvorte trojzubec z prstov ako orol a zabodnite náhodne do kláves. Takto nahrávam a znie to v pohode. Používam YAMAHA E343, kláves pre začiatočníkov, ale stačí úplne aj MIDI kontroller, ktorý je fakt za babku. Tam budete potrebovať plugin, ktorý bude vytvárať zvuky. Jeden z najlepších je asi Omnisphere 2, ale je ich veľa dobrých aj od iných výrobcov.
BICIE:
Bicie sú najväčší problém… Vo veľa úvodných pesničkách používam bicie z Yamahy, alebo backing track z youtube. To je viac menej alfa omega všetkého. Prvý track sú bicie, potom nahrávam všetko ostatné. Ak máte peniaze a chuť, môžte si zaplatiť aj hudobníka na stránke FIVERR.COM
V inštrumentálkach používam plugin STYLUS RMX. Fantastická vec, neskutočné možnosti… Mať v 15 prístup k takýmto nástrojom tak nevyliezam vôbec z domu…
Fiverr.com využívam rád. Vytvorím kostru celého songu a zmyslím si, tu by išlo pekné sólo. Nájdem vhodného hudobníka, ktorý ho za pár dní nahrá. Sám nemôžte vedieť hrať na všetko. Ide hlavne o kreativitu a nahrádza mi to spoluprácu s inými umelcami. Je to taká pekná skladačka, ktorej výsledok nepoznám dopredu..
BASA:
Basgitaru som dostal od kamošov muzikantov na narodeniny. Viem hrať na gitare, takže si basu nahrávam sám. Alternatívne si môžte basu vytvoriť cez plugin TRILIAN od Spectrasonics. Sú to veľmi zaujímavé linky a používam ich výhradne pre inštrumentálky. Väčšina gitaristov si vie nahrať basu bez problémov. Ak máte známeho, stačí mu zobrať laptop, externú zvukovku, sluchátka a zapichnuť ho do zvukovky. Potom vám môže nahrať basu aj v krčme…
ELEKTRICKÁ GITARA:
Je vhodné mať ešte nejaký multiefekt, ale bez problémov si na začiatku vystačíte s virtuálnymi pluginmi, ktoré vytvárajú efekty za vás. Osobne používam MOOER GE200 ale postačí aj pár pedálov s obľúbenými zvukmi
NAHRÁVANIE VOKÁLOV:
Believe it or not, vokály nahrávam v skrini, ktorá je vystlaná audio penou… Crazy… Zistil som, že som hanblivý a nechce sa mi ziapať na celú bytovku, nemusia všetci vedieť, že bývajú vedľa nedoceneného génia 🙂
Z veľkej recesie preto pridávam na koniec videí:
SKRIŇA STUDIOS PEZINEK
Tak a zopár pesničiek do rytmu skočného:
Jedného dňa som sa začal pohrávať s bicími, ktoré som mal stiahnuté a začalo to naberať veľmi zvláštne obrátky. Vznikla z toho úplne prvá inštrumentálka… Najal som si bulharského violončelistu na sólo a všetko som patrične okorenil rôznymi vyhrávkami…
Videá si robím v MOVAVI VIDEO editore. Jednotlivé klipy stiahnem na voľne dostupných stránkach a uploadnem to ako celok na Youtube. Po chvílke hrania to dokáže naozaj každý…
Ešte jedna inštrumentálka aj s videom.
Momentálne dokončujem inštrumentálne CD, ktoré si samovoľne vydám cez Distrokid.com
Významom tohto článku je ukázať, čo všetko je dnes možné doma za pár korún. Mám dosť kamarátov, ktorí majú veľmi veľa pesničiek ale nevedia kde začať. Drahé štúdiá ich odrádzajú a myslia si, že tam to končí. Začal som úplne z ničoho a za 10 mesiacov som si zložil a sám nahral do 40 skladieb. Zarobím tým? Nie. Musí vás to baviť. Rovnako ako fotografia. Takže sa nedajte ničím odradiť a začnite. Odmenou vám bude pocit z kreatívne odvedenej práce a kto vie-jedného dňa budete možno predskokani Metallica…. Ďalší článok bude o tom, ako od piky nahrať svoju vlastnú pesničku. Zatiaľ sa majte…