TO NAJLEPŠIE Z ROKU 2017

March 11, 2018 10:00 pm  /  TO NAJLEPŠIE

Od posledného článku už ubehol slušný čas, takže je načase pozrieť sa, čo priniesol rok 2017…

Hola hola priatelia. Začiatok roka sa niesol v znamení slušných mrazov a ponúkol mi príležitosť nafotiť menej otrepané makro zábery. Každému je z mojej galérie jasné, že k makro fotografii mám špeciálny vzťah. Myslím si, že je najmenej otrieskaná a ponúka najväčšie kreatívne možnosti na meter štvorcový. A pritom skoro nič nestojí. Iba kolená, lakte, artróza a povinnosť chodiť na yogu aby človek vydržal v pozícii. Hrušovská priehrada tiež ponúkala zaujímavé kreatívne možnosti, ktoré som sa snažil naplno využiť. Človek by neuhádol, kde boli fotené.

Jar sa pre mňa začína už štandardne makro fotografiou. Snežienky sú značne otrepaný námet, ktorý už si vyžadoval trošku iný prístup. Neodrádza ma ani nedostatok zelene a vždy sa snažím nájsť niečo zaujímavé. Suché listy, suché plody, spráchnivelé drevo, huby, plody rastlín… Možnosti sú veľké.. Prvé lienky, osia kráľovná, ktorá mi vletela do kuchyne. V Marci prebieha na Železnej studienke migrácia ropúch, ktorú som videl po prvý krát v živote. Väčšinou som v Marci bol na Sandbergu, kedže tam sú skoro vždy prvé jarné kvety. Na snežienky mám pekné lokality v Rakúsku, kde mám pokoj a kľud od psov aj ľudí. Nie je 2x príjemné, keď ležíte na zemi totálne zaujatý snežienkou a pri uchu vám zrazu zaňuchá volne pustený pitbull… Lužné lesy pri Bratislavských houseboatoch sa mi minulý rok neosvedčili. Do lesov chodí na potrebu príliš veľa cyklistov a po jednej nehode, kedy som položil ruksak do výkalu značne veľkého prejedeného chlapa som si povedal, že si nájdem lokalitu, ktorá nie je jak mínové pole...

Leto sa nieslo v znamení makra a zoologických záhrad a parkov. Dom morí vo Viedni, bojnická Zoo, výstava motýľov v Liptovskom Mikuláši. Takisto koncert mojej obľúbenej skupiny ZVA 12-28, festival koní Pferdefestival v Kittsee. Navštívil som aj Jižní Moravu, kam sa o pár dní chystám znova. Koncom leta som fotil huby v Karpatoch a v Októbri som si naplánoval dlhší výlet do Liptovského Mikuláša. Prvý deň bol skvelý, ako z dovolenkového magazínu, halušky na Dechtároch a krásne Tatry. Na druhý deň sa demo skončilo, Tatry zatiahli rolety a mal som po zbytok výletu s výjimkou pár dní zatiahnuté a upršané počasie. Bešeňová a Tatralandia to istia, navštívil som aj rôzne cintoríny a skanzeny. Jeseň sa mi však nafotiť moc nepodarilo. Zaujal ma cintorín vo Važci, ale bez Tatier to jednoducho nebolo ono. Dedinka Liptovský Hrádok sa mi veľmi páčila, kľudne by som si tam vedel predstaviť stráviť nejaký čas. Kvačianska dolina a Oblazy samozrejme špička. Navštívil som aj Oravský hrad, skanzen Pribylina, kostol Sv. Kríž, fotil som si interiéry skanzenov a večer som trávil často vo vinárni U Muzikantov. Môžem naozaj iba vrele odporučiť tento podnik, skvelá atmosféra i ľudia. Veľmi štýlovo zariadený interiér a výborné pivo i víno. Majiteľ Maroš často sadá za klavír a vytvára v podniku veľmi špeciálnu atmosféru. Určite sa tu vždy pri návšteve Liptovského Mikuláša rád zastavím. Takisto som bol spokojný v penzióne Privat Siesta. Majiteľ mi veľa pomohol a poradil.  Rána som skúšal fotiť aj z Háj nicovô.  Navštívil som aj Štrbské pleso, kde som dlhší čas nebol a na chvíľu sa aj odokryla obloha. Musel som ísť aj na otočku do BA kvôli svadbe skvelého kamoša. Po návrate naspäť ma zaujali gaštany v Ružomberku a stavil som sa aj v Súľovských skalách. Tam už ale hlavná show skončila. Pochodil som po ceste aj Strečno a tým sa moja jesenná púť uzavrela. Počasie rozhodne nevyšlo.  Nevadí, urobil som čo sa dá – svedomie mám čisté. Liptov je možno najkrajšia časť Slovenska a veľmi rád som ho spoznal.

V Novembri sme si s výborným kamošom dali výlet po Rakúsku a Česku. Navštívili sme Burg Kreuzenstein, Durnstein, rôzne múzeá umenia, vyhliadku v stromoch pri Lipne, hrad Rožmberk nad Vltavou, Český Krumlov, zámek Hluboká, Holašovice, muzeum veteránu v Znojme. Rád som fotil staré vecičky v zámkoch, ak to bolo dovolené. Na moje veľké prekvapenie v Českom Krumlove s tým absolútne nemali problém, rozložil som statív a fotil. Zbierka vecí je tam nádherná, krásne prepracované staré vecičky, bola to pastva pre oči. Človek naozaj ocení ten čas a úsilie, ktoré muselo byť vynaložené na takéto umelecké predmety.

V Novembri som nafotil festival Blues Moods v Trnave, kde sa predstavili naozaj kvalitné zoskupenia ako Justin Lavash, Blues Rules, Peter Lipa, Raphael Wressnig. Mňa najviac zaujal rozhodne Justin. Tá správna dávka psychedélie a virtuozity skĺbená s prepracovanými zvukmi akustickej gitary. Jeho prejav tiež samozrejme nemá chybu. A týmto koncertom som zakončil rok 2017.

 

Tento rok sa už bude niesť v troška inom duchu. Môže za to aj 7D MARK II ktorý má kadenci AK 47. Veľmi si sedíme a dobre komplementuje full frame. Takže určite posun k akčenejšej fotografii.  Jar mám naplánovanú skôr na krajinu a určite to odnesie Jižní Morava, s ktorou sme si ešte nepovedali posledné slovo. Takisto mám vytipovaných pár lokalít v Rakúsku. Želám vám v tomto roku veľa svetla a krásnch fotografií. 

POTEŠÍTE MA NÁVŠTEVOU OBCHODU (KLIK)