DÁ SA NA SLOVENSKU UŽIVIŤ FOTOGRAFIOU ?

July 23, 2017 11:28 am  /  FOTO BLOG

Otázka za milión dolárov….

Dnes je všade stráááášne veľa pozitívneho myslenia, idem si za svojim snom, nasledujem svoje srdce, pozitívne myslím, vesmír mi všetko dohodí…. Je pravdou, že je lepšie pozitívne myslieť, ale potom ešte treba poorať a veci urobiť. Skúsim tak v skratke načrtnúť realitu vo fotografii.  Ešte by som chcel upresniť, že môj pohľad na vec bude určite iný, ako 20 ročného človíčka, ktorý ešte v živote nepracoval a vie z youtube, že všetko je možné. Amerika Irenko. Amerika. Mám 40 a už som niečo v živote prežil a preskákal – minimálne 10 zamestnaní v 3 krajinách. Vo fotografii som toho vyskúšal už tiež dosť. A osobná skúsenosť je jednoducho neprenosná.

Fotografiou sa uživiť dá – but it’s a long way to the top baby 🙂 Fotografia je dnes pravdepodobne najpresýtenejší obor na svete. Uspieť v nej vyžaduje naozaj pracanta a obrovskú motiváciu. Vaše fotky by mali mať naozaj vysoký štandard – a to chvíľu potrvá. Zvážte napríklad nasledovné – niekto hodí niekde inzerát, že potrebuje nafotiť šaty, ale nie za odmenu, iba tak zadarmo. A ozve sa mu minimálne 5 bujarých 20-tnikov (hlavne ak ide o pekné dievča) a s radosťou a s piesňou na perách im to ZADARMO nafotia. Potom strávia doma nad post-processom 5 hodín.  Teraz mi povedte, kde inde, v ktorom obore toto funguje? Pozdravíte u zubára – 100eur. Zdvihnú vám auto na zdvihák – 20eur, nastúpite do taxíka – 3.50eur….Nikto cudzí pre Vás zadarmo nič neurobí a určite neobetuje len tak 5 hodín svojho času. Pôjde radšej na pivo… Áno, taká je dnešná realita fotografie. Toto remeslo bolo degradované do suterénu. Robí to už príliš veľa ľudí a trh je totálne presýtený. Zvážte jeden fakt: každý človek, ktorého poznáte vlastní fotoaparát….. Každý jeden. Kde je väčšia tlačenica a konkurencia ? A bude to už len horšie.. Ceny klesajú rapídne, vstupné investície, ktoré kedysi mladých spoľahlivo odradilli dnes dá dokopy hocikto. Ja som za 5D mark II dal v roku 2012 cca 2000 eur. Dnes je z druhej ruky dostupný aj za 500…

Niečo podobné sa stalo aj  v IT sektore. Pamätám sa, že IT-čkár bol v 90. rokoch pojem, mali 25 000sk platy a my sme k nim vzhlíželi ako k super inteligentným mimozemšťanom. To povolanie malo rešpekt a váhu – automaticky sa predpokladalo, že dobre zarábate, keď ste od počítačov. Dnes ide bežný IT-čkar  autobusom do práce, neupravený, masné vlasy a ťahá si notebook s ponožkami v sandáloch. Hovorím o väčšine, nie o špičke. Časy sa menia. No a niečo podobné sa stalo aj vo fotografii. Takže ak idete robiť fotografiu preto, že s ňou chcete zarobiť, ušetrím Vám teraz hneď veľa času, starostí a práce. Nájdite si radšej lepšie platené zamestnanie. Všetko je lepšie ako fotografia. Aj SBS-kár je lepšie platený, pretože má tie 3 eurá isté. Vy nemáte isté nič. Ani že pôjde zajtra web stránka…. Takže taký je pohľad na realitu.  Skúsím teraz načrtnúť, kde máte najlepšie šance, ak sa predsa len rozhodnete do toho ísť. Fotografia vás musí naozaj najprv baviť – všimnite si, že skoro každý dobrý profesionál bol na začiaku veľmi zanieteným amatérom.

V prvom rade si treba uvedomiť jednu zásadnú vec: platená fotografia je hlavne o ľudoch. Muchy moc dobre neplatia – to Vám môžem na 100% potvrdiť. Takže ak ste spoločenský typ, ktorý veľmi dobre komunikuje (ja volám týchto ľudí žolík – kamkoľvek ho pichnete, hneď je s každým kamarát), máte radi spoločnosť, máte veľa priateľov a známych – ste na najlepšej ceste ku komerčnej fotografii. Povedal by som, že toto je ešte dôležitejšie ako byť dobrý fotograf. Neveríte? Poznám bábiky, ktoré sa ma pýtajú načo je AV mód a vo fotografii majú veľmi slušné zakázky a zarábajú si tým omnoho lepšia ako ja. Pretože sú vo veku, kedy sa kamarátky vydávajú. O fotografii vedia minimum- ale naučili sa poskytnúť ten najnutnejší štandard. Takže ak ste naopak introvert, ktorý najradšej kuká sám hore na stromy – máte omnoho menšiu šancu na úspech. Treba si fotiť pre radosť, neinvestovať do toho veľa peňazí a zabezpečiť sa niekde inde. Ak chcete fotografiou zarábať, 80% bude o naháňaní zákaziek a 20% o fotení. S tým sa jednoducho zmierte. Musíte byť kompletný  a zvládať dobre marketing, sociálne siete, inžinierske aj pavúčie siete. 🙂 Výhodou je tiež výborná web stránka a kvalitný blog.

Je dobré si vybrať určitý štýl fotografie a v ňom sa špecializovať. S týmto ja mám zásadný problém 🙂 Baví ma stále všetko..

Zhrniem teraz kde sú korunky pre začínajúceho fotografa:

 

SVADOBNÁ FOTOGRAFIA: Je jednou z najlepšie platených. Špičkový svadobný fotograf si aj na Slovensku príde na veľmi slušné peniaze. Ale pozor: nie je to náhoda a nič nie je zadarmo. Ja sám považujem svadobných fotografov za najostrieľanejších a pravých profíkov. Prečo? V sázke je veľa, majú veľkú zodpovednosť a pracujú pod veľkým stresom. Musíte byť rýchly pohotový a presný. Výbava by mala byť najvyššej kvality. A na letné víkendy zabudnite. To je dosť veľká daň. Ľudia vidia len tie peniaze, ale keby si to vyskúšali, hneď by pochopili, že tie peniaze sú zaslúžené. Ten následný post-process v 30-stupňových horúčavách je už len čerešnička na torte. Ale je to povolanie krásne, vytvárate ľudom spomienky na celý život. Určite začnite ako druhý fotograf, postupne si vytvorte portfólio, s ktorým budete oslovovať ľudí.

FIREMNÉ AKCIE: Výborne platené, ale ak nepoznáte správnych ľudí, nedostanete sa tak ľahko k zakázkam. Menší stres ako svadby a takisto menšia zodpovednosť.

RODINA A DETI : Tu som si všimol, že sú vynikajúce ženy. Nie je to náhoda – ak chcete byť naozaj dobrí, musíte ten subjekt milovať. Musíte mať k nemu vzťah. Žena a dieťa išli tak nejak vždy viacej dohromady ako muž a dieťa. A na tých fotkách je to vidieť. Majú veľmi dobrý cit a trpezlivosť. Takisto spoznáte veľa ľudí a dostanete sa aj k mnohým svadobným zakázkam. V každom prípade štýl, kde máte veľmi dobré šance na úspech. Konkurencia a kvalita nie je zďaľeka na takej úrovni ako pri svadobnej fotke. A ktorá mamička si rada nezaplatí za kvalitné fotky svojich ratolestí ? Presne….

PORTRÉTY: Čiastočne sa zlučujú so svadbami alebo s rodinnou fotkou. Málokto fotí samotné portéty, väčšinou sú ponúkané ako ďalšia služba svadobných fotografov a podobne.

PRODUKTOVÁ A FOOD FOTOGRAFIA: Ak ste dobrí v aranžovaní jedla, máte výbornú znalosť photoshopu a svietenia, máte dobrú šancu sa živiť práve týmto smerom. Musíte byť naozaj dobrí, ale je to stále štýl, kde sa dá uživiť. Reštaurácie potrebujú kvalitné fotky svojich produktov a fotografie jedla idú celkom dobre aj na shutterstocku.

KRAJINKÁRSKA FOTOGRAFIA: Tu by som ako biznis neodporúčal. Vyžaduje obrovské množstvo úsilia a času a peňazí – predstavte si len náklady na benzín, ubytovanie. Ranné vstávanie, výstupy do extrémnych podmienok – toto musíte naozaj milovať. Krajinkár zarába hlavne na workshopoch – predaj printov je u nás mizivý, pokiaľ nemáte priezvisko Kulisev, ale možno aj Filip by nám vedel povedať svoje. Možno vyhral lotériu a teraz si len tak fotí pre radosť.  🙂

STOCK FOTOGRAFIA: Veľa článkov píše o tom, ako zarobiť s fotkami na shutterstocku a podobných foto bankách. Realita je nasledovná: sú to centy. Portfólio, ktoré Vás bude živiť budete budovať niekoľko rokov. Budete fotiť to, čo chcú a potrebujú, to čo zarába (znamená hlavne fotky ľudí) . Grafici majú veľkú výhodu. Je potrebné kreatívne myslenie, veľa post-processu a výborné znalosti fotoshopu.  Dá sa tým uživiť? Dá, ale je to veľmi náročná a zdĺhavá cesta. Skôr je to dobré na privyrobenie na benzín a kávu. Bežný fotograf má aj tak tisíce fotiek, ktoré oddychjú na disku, takže prečo ich tam nedať?

Samozrejme, že existuje ešte street fotografia, módna, makro, umelecká… Ak fotografiu milujete, tento článok bol pre Vás zbytočný, pretože ju budete robiť s radosťou aj naďalej. Pre tých, ktorí ešte ani nezačali – dá vám to troška predstavu  a nadhľad. Je to práca ako každá iná. Ak si myslíte, že si budete fotiť kedy sa vám chce a niekto vás za to bude dobre platiť – žijete vo virtuálnej realite. Držím vám palce nech sa vám to podarí…

POTEŠÍTE MA NÁVŠTEVOU OBCHODU (KLIK)