RECENZIA NA KOMPAKTNÝ FOTOAPARÁT CANON G7X

March 11, 2016 7:48 pm  /  RECENZIE

Rozhodol som sa zobrať seba a Canon G7X na malú poobednú prechádzku a troška nás prevetrať.. Canon G7X je šikovný malý kompakt so zoomom 24-100mm (ekvivalent na full frame), ktorý ma neskutočných 20mpx pri veľkosti senzora 1 inch (13.2 x 8.8mm). Pre porovnanie veľkosti s inými typmi senzorov uvádzam tento obrázok. Senzor G7x je štvrtý zľava. Ako je jasne vidieť, na full frame je ešte čo doháňať…

sensors-770

Ako prvé som vyskúšal makro, avšak pri všetkej úcte bol som trošku sklamaný. Touchscreen autofocusom som prakticky nebol schopný spraviť čo i len jedinú ostrú fotku. A to aj v situáciách, kedy by fotoaparát mal bez väčších problémov zaostriť. Nepomohlo mi ani zmenšenie zaostrovacieho okienka. Zostalo mi teda iba manuálne zaostrenie, ktoré funguje troška zvláštnym spôsobom. Točíte malým kolieskom a trvá veľmi dlho, pokiaľ uvidíte vôbec nejakú zmenu. Príde mi to trocha nepraktické, ale časom som si na to troška zvykol a bol som schopný spraviť aspoň nejakú fotku v makro móde. Všetky fotografie sú neupravené jpegy priamo z fotoaparátu. Rozkliknite fotku pre plnú veľkosť 20mpx.  Canon G7x má kvôli absencii akejkoľvek clony problém s fotením do protisvetla. Je dobré si cloniť aspoň rukou.

IMG_0950Bukvica. Bližšie už sa ísť nedalo, takže toto je maximálne možné zväčšenie. 

IMG_0962G7X aj pri fotení krajiny poskytuje pomerne veľmi slušné detaily. Ideálne je však treba fotiť samozrejme do RAW-u. Rozkliknite fotku pre detaily.

IMG_0958

IMG_0956Tu je problém s fotením do protisvetla jasne vidieť na tzv. prasiatkach…

IMG_0937Táto fotka je roztrasená, ale ako ukážka ND filtra postačuje.  Canon G7X ma veľmi užitočnú funkciu digitálneho šedého filtra, ktorá funguje pomerne dobre. Pri hornej fotografii fotenej na clone f/11 a min. ISO mi vypočítal v tieni čas okolo 1 sekundy, čo bolo dostatočné na rozmazanie vody.

IMG_0991Na fotenie som používal malý plochý statív Benro, ktorý sa pri vysunutí nôh trasie viac ako chrt bez svetra v zime. Ale kedže je plochý ako vydiétovaná fitnesska má silné využitie pri  bicyklovaní, pretože nezavadzia.

IMG_0963G7X disponuje objektívom s max clonou f/1.8, takže umožňuje fotiť pomerne dobre v nízkom osvetlení a aj rozmazávať pozadie. S pribúdajúcim zoomom sa však max. clona mení a pri 100mm je to už f/2.8. Tento nápis je fotený na 100mm f2.8 Všimnite si pekne rozmazaného pozadia. Ak však odstúpim ešte o 2-3 kroky dozadu, rozmaz pozadia už je pomerne slabý.

IMG_0964Čo to znamená v praxi? Pri fotení portrétov rozmažete pozadie pekne pri fotení tváre, ale pri fotení 3/4 alebo celej postavy už bude pozadie splývať so subjektom vďaka príliš veľkej hĺbke ostrosti. To je ten rozdiel v bokeh medzi kompaktom a zrkadlovkou, o ktorom som hovoril aj v predošlom článku Zrkadlovka alebo kompakt?

IMG_0989Tu je jasne viditeľná ubudajúca ostrosť smerom od centra k rohom. Fotené na 24mm f/8

IMG_0969G7X fotí prekvapivo dobre aj na clone f/1.8, kde prakticky nevidieť výrazný rozdiel medzi napríklad f/1.8 a f/5.6

IMG_0969-3Detaily na clone f1.8 sú na tak malý fotoaparát naozaj prekvapivé. Táto fotka je 100% výrez z predošlej.

IMG_0975Stabilizácia funguje pomerne dobre.Bez problémov som fotil na časoch 1/15 sec. Ďalšie fotky si môžte pozrieť na ukážku:

IMG_0977

IMG_0934

 

IMG_1009Fotené na najnižšom ISO zo statívu. Svetlo už bolo veľmi slabé. Ostrené na lampičku vpredu. Clona f2.8

IMG_1013G7X má naozaj prekvapivo dobré fotky aj pri ISO 3200. Všimnite si šumu v tmavých oblastiach. Je to naozaj slušné zvládanie šumu na tak malom senzore.

IMG_7644Pre porovnanie ISO 3200 na full frame zrkadlovke Canon 6D. Obidive fotky su priamo JPEGY z fotoaparátu.

IMG_1014ISO 12800 na G7X je už pochopiteľne niekde inde. Aj výsledný výstup z toho chudák akosi ozelenal…

IMG_7645

ISO 12800 na Canon 6D. Zaostrené na vajce vpravo. Zbieram vajcia, každý chlap by mal mať náhradné diely po prípadnom kope do rozkroku.

IMG_0900Na záver si ešte dáme porovnávací obrázok s full frame Canon 6D + 24-105mmL

Nasledujúce dve fotografie demonštrujú rozdiel v ostrosti, ktorý nie je prekvapivo taký veľký, ako by človek očakával.

IMG_0900-2Canon G7X. 100 % výrez z predošlej fotky. Fotografiu rozkliknite  aby ste lepšie videli rozdiel. Malý bratríček sa rozhodne nenecháva zahanbiť!

IMG_7638Big brotha na všetko dohliada svojim 3,5cm štvorcovým okom..

IMG_0901Tu je napríklad dobre viditeľný rozdiel v bokeh medzi zrkadlovkou a kompaktom. Napriek tomu, že horná fotka je fotená na kompakte s clonou f1.8 je bokeh stále lepší na zrkadlovke s clonou f/4. Ak by som použil na Canon 6D objektív s clonou f/1.8 bol by už rozdiel naozaj markantný.

IMG_7639Canon 6D na 105mm f/4. Najlepšie to porovnáte ak si stiahnete obdive fotky v plnej veľkosti do počítača a budete medzi nimi prepínať na veľkom monitore. Všetky rozdiely sa samozrejme stratia, pokiaľ sa fotky porovnávajú na malom display alebo ako malé náhľady. Treba vždy porovnávať 1:1

ZHRNUTIE:

Celkovo je G7X vynikajúci kompaktný fotoaparát, ktorý by mal uspokojiť potreby väčšiny foto amatérov. Veľmi dobrá kvalita fotografií, svetelný objektív, stabilizácia a veľmi ľahké a kompaktné telo. Nepáčia sa mi jpegy priamo z fotoaparátu, pretože mi pripadajú príliš vyžehlené a akosi postrádajú kontrast, farby a ostrosť. Pôsobia navoskovane. Raw súbor je kvalitný a s patričným post-processingom sú to plne použiteľné fotky. Za najväčší nedostatok považujem chýbajúci hot shoe pre externý blesk. Trošku nechápem, pretože napríklad omoho starší Canon G11 ho má. Pre mňa je to dosť výrazný nedostatok, pretože rád používam externý blesk. Pri makre je to niekedy absolútna nevyhnutnosť. Ďalším výrazným nedostatkom je malá životnosť batérie. S jednou baterkou prakticky ani nechoďte z domu. Pri točení dlhšieho videa sa životnosť batérie ešte výraznejšie skráti. Ja som počas fotenia spotreboval skoro celú batériu a to som fotil veľmi málo. Na zrkadlovke fotím niekedy aj celé dni na jednej baterke. Avšak čo sa kvality výstupu a funkcií týka, môžem Canon G7X iba doporučiť.

 

POTEŠÍTE MA NÁVŠTEVOU OBCHODU (KLIK)