TO NAJLEPŠIE Z ROKU 2013.

January 27, 2016 1:11 pm  /  TO NAJLEPŠIE

Ahojte. Tak ma napadlo, že spravím takú foto bodku za týmto rokom.  Takže otváram Lightroom a poďme sa spoločne pozrieť čo nám tento rok priniesol. Dáme si to pekne do kategórií, aby sme v tom nemali neporiadok..

ABSTRACT

Tí čo ste čítali môj cestopis o Hong Kongu viete, že vznikla práve tam. Na Hong Kongskú architektúru som sa tešil, vedel som, že mi poskytne dosť možností vyzúriť sa s fisheye a inými technikami. Táto patrí k mojim najobľúbenejším. Je jednoduchá, jasná, geometrická a čiernobiela ako šachovnica.

Niekde som čítal o cintoríne na Kozej ulici. Romatický a fotogenický. Nakoniec vyhrala zvedavá improvizačná duša.

Táto vznikla vo Francúzsku. Po zakempovaní v zapadlom kempe som vybehol na ulicu a relaxoval. Zbadal som na budove tento zaujímavý tieň chlapca, ktorý tam hral petang.

Niekedy začiakom roka som mal obdobie, kedy som experimentoval s fotením vtákov. Je to zaujímavý subjekt, ale mám ich rád trošku netradične.

 Táto fotka je priamo z fotoaparátu, iba prevedená do čierno-biela.

Jedna z králikární v Hong Kongu. Vracal som sa z lanovky Ngong Ping a zaujali ma tieto betónové internáty.

 V septembri som chodil občas na huby a niekedy som mal foťák pre istotu so sebou. Ihneď ma zaujal prekrásne zelený mach a v strede hnedý chuchvalec.

Jeseň bola tento rok vyslovene nevľúdna. Počasie totálne nevyšlo a smutný som po týždni došiel naspäť do BA. Rozhodol som sa si trpkú príchuť vylepšovať netradičnými fotkami po jesenných parkoch. Táto je z Pezinka.

Rakúske potulky. Všetko priamo z fotoaparátu bez úprav.

 Jeden abstrakt z nahrávacieho štúdia Lavagance.

Bol som v okolí Bergu skúmať polia, zabudol som blikačky, pretože som si myslel, že budem iba na pár sekúnd. Lenže tam je jeden strom, druhý, tretí a bol som preč dve hodiny.. Vyšťavil som baterku, takže som nenaštartoval. Čakal som na kamoša, kedy príde s káblami a išiel som sa prejsť do Kitsee. Po ceste som zbadal tento kŕdel holubov a bola to najlepšia fotka toho dňa.

BRATISLAVA

Tento rok nám v BA štedro nadelili a ihneď ako som uvidel vonku „kalamitu“ vyrazil som do ulíc. Ak sa táto fešanda spozná, nech sa ozve, rád je pošlem print. Je to jedna z mojich najobľúbenejších fotiek roka 2013. Možno preto, že dovtedy som nefotil skoro žiadny street.

Táto vznikla v ten istý deň. Čakal som tam ako pes na kosť, ale stále to nebolo ono. Za mnou sa zastavil pán a čakal, kým si pofotím. Dali sme sa nachvíľu do reči a potom sa spýtal: „môžem?“ Odvetil som: „samozrejme“ 🙂

Bol som na hrade skoro úplne sám. Spozornel som, keď sa po mojej pravej strane sa začali brodiť dvaja cudzinci.

To ráno som vyrazil z domu a mal naplánovaný Studenovodský potok. Bol rozvodnený a tešil som sa tam. Ale hovorím si, že tuším sa aj troška Dunaj vylial. Strávil som potom fotením Bratislavy skoro celý deň. Táto ale myslím tú apokalypsu dokumentuje najlepšie.

LANDSCAPES

V roku 2013 som podnikol zopár pokusov na Vysokú. Je tam skvelá atmosféra a keď ste tam, pripadá vám každá fotka úžasná. Prídete domov a delete, delete, delete… Cítim, že ešte sme si s Vysokou úplne nepodali ruky. Možno už o pár dní..

Jeden z tripov kde nám konečne vyšla inverzia v Malej Fatre. Kamoš Robin pozeral kam by sa postavil, aby najlepšie zdokumentoval ten prebiehajúci jav. Zbadal som ho na horizonte a viac mi nebolo treba.

A fotečka z toho istého tripu. Po ceste naspäť som sa ešte posledný krát obzrel, aj keď svetlo už nám to ráno svoje najlepšie chvíle ukázalo.

Motal som sa v Malých Karpatoch a hľadal zaujímavých velikánov. Bol silný odmäk a zo stromov padali kusy ľadu. Plazil som sa v tej brečke po kolenách a fotil sakramentsky rychle, pretože všade kvapkala voda a padal ľad. Napriek mojim snahám som sa dočkal a rovno do stredu objektívu mi práskol slušný kus ľadu. Fisheye nemá UV filter. Cítil som, že som spravil svoju najdrahšiu fotku. Našťastie sklo to prežilo a svět je stále krásnejší…

Tento foto trip do Nízkych Tatier som podnikol s priateľmi z Čiech. Nakoniec sa ukázalo, že to bol najlepší trip z celého roka. O 4:30 som so zlepenými očami vykukol von a videl krásnu inverziu. Poctivo som si po tme vyšlapal na Ďumbier a dúfal, že bude inverzia aj smerom na Tatry. Bola 🙂

Veľmi slušne fúkalo. Spravil som osudovú chybu, že som úplne vytiahol nohy statívu. Síce je kvalitný a pevný, ale až taký kvalitný a pevný nie je. Zrovna ako som sa hrabal pre niečo v batohu sa ozvala rana. Celý statív aj s foťákom sa mi zrútil k zemi a môžem byť sakramentsky rád, že sa nezačal kĺzať po tej ľadovej kruste čo tam bola. Našiel by som ho až na jar. Alebo svište. Alebo medvede…

A do tretice všetko dobré. Nízke Tatry boli na sneh štedré

Černý potok, Jizerské hory. S Lukášom sme sa na tohto fešáka tešili, pretože už nám tento rok nevyšiel Čiernohorský, ktorý zdemolovali povodne a bol prakticky neodfotiteľný. Musím ticho uznať, že potoky sú v Čechách fotogenickejšie ako u nás. Bolo to veľmi pekné miesto.

Lukáš mi potom ukázal aj brezový háj, ktorý u nás akosi neviem nájsť.

Vyvážal som sa v okolí Liptovskej Mary a zaujali ma tieto krásne polia v kombinácii s dramatickou oblohou. Ihneď ako som vystúpil z auta ma napadli včeli. (asi opäť ta BA značka :-)) Odniesol som to iba so štyrmi štipancami, ale za tú fotku to stáloTáto fotka vznikla v Španielsku počas expedície s botanikmi. Vážim si ju, pretože sa k foteniu mora často nedostanem. Táto vznikla na tom istom mieste, pri Cap de Cruz, Spain

S Michalom sme sa rozhodli fotiť v okolí Lesníckeho sedla. Tri dni sme trpezlivo čakali na dobré podmienky. Atmosféra bola mystická a táto patrí k mojim obľúbencom roka 2013.

Trzy Korony.

Do Lesníckeho som sa vrátil o pár týždnov sám, aby som tam fotil jeseň. Počasie bolo úplne katastrofické a urobil som prakticky iba túto fotku.

Po ceste naspäť som sa zastavil pri Lipt. Mare. Zakecali sme sa miestnym fotografom, až sme si skoro nevšimli čln, ktorý pekne doplnil kompozíciu. Ihneď po tejto fotke sa počasie zatiahlo, ale aspoň som nešiel domov úplne naprázdno.

Černý potok, Jizerské hory. Prišli sme s Lukášom do Lunaparku trošku neskoro, ale aj tak to stálo za to.

Po Hong Kongu a Pieninách som sa cítil úplne precestovaný a nikam sa mi už nechcelo. Dobré fotky číhajú úlne všade. Len ich treba nájsť.

Naštastie bývam 5 minút od Rakúska a veľmi rád to tam preskúmavam. Takéto nenápadné miesta ktoré objavím sám začínajú mať pre mňa omnoho väčšiu cenu ako vyhliadky v Tatrách..

MACRO

Macro som tento rok posunul zase o kúsok dopredu a začal experimentovať s inými rozptyľovačmi blesku.

Mravec drevokaz.

Tieto huby predznamenávajú, akým smerom sa bude asi uberať moja makro fotografia v budúcom roku.

Bol to jeden z dní, kedy som absolútne nevedel, čo mám fotiť a tak som začal experimenovať s týmito smutnými listami.

S touto krásavicou sme si dali ranný photoshoot pri raňajkách, kedy ešte veľmi dobre spolupracovala. Fotené vonku.

Táto fotka patrí k mojim favoritom, pretože som ju spravil počas prestávky fotenia potoka. Vyčerpaný som si ľahol a všimol som si v machu túto asi 2cm hubu. Naštastie som mal pri sebe aj 90mm Tamron a nakoniec to bola asi najlepšia fotka z výletu.

Túto fešandu som fotil ráno v Botanickej záhrade. Našťastie bola ešte dosť premrznutá a dobre spolupracovala.

Hľadal som zaujímavé motívy v daždi a našiel som túto uväznenú žubrienku.

TRAVEL

Tento rok sme sa traja vybrali spoznávať Provensálsko. Navštívili sme aj celé pobrežie Cinque Terre v Taliansku. Bol to fantastický týžden, cez ktorý sme videli kopec krásnych miest, flákali sme sa po plážach, navštevovali moria a malebné dedinky. Žili sme ako sa nám chcelo, išli sme kde sa nám chcelo, zložili sme sa kde sme chceli.

Navštívili sme aj Portofino – krásny stredozemský gýč

Malebné francúzske Gordes.

Levandule ešte nekvitli, ale to nám nebránilo sa do sýtosti vyblbnúť.

Zoznámil som sa aj s velikánom švajčiarskych Álp. Matterhornom

A samozrejme cestovateľský zážitok tohto roka: Hong Kong. Želám vám všetkým krásny a Nový rok plný zážitkov, cestovania a fotografie. D.