RECENZIA NA OBJEKTÍVY PRE ZRKADLOVKY CANON

January 27, 2016 4:43 pm  /  RECENZIE
 

Za tie roky čo sa venujem foteniu som mal možnosť vyskúšať si množstvo objektívov. Rád by som sa s vami podelil o svoje osobné skúsenosti. Nepôjde o laboratórne testy, ktorých už je na nete aj tak  neúrekom, ale skôr osobné postrehy.

ZOOM OBJEKTÍVY:

Tamron 17-50mm f/2,8 SP AF XR Di II VC LD  – bol môj úplne prvý objektív pre zrkadlovku. Bol som s ním v tej dobe veľmi spokojný. Výborná kresba a ostrosť, rýchle ostrenie a ľahká hmotnosť. Takisto pomerne dobrá cena. Ak uvažujete nad kúpou prvého štadnard zoomu, tak toto by bola asi moja prvá voľba. Časom som sa rozhodol ho predať a zakúpil som klasické krajinkárske sklo 17-40mm L

CANON EF 17-40mm f/4L – Tento objektív netreba naozaj nikomu predstavovať. Je to klasika od Canonu a ak si všimnete, tak nechýba vo výbave drvivej väčšiny krajinkárov, ktorí fotia na Canon. Musím uznať, že je to naozaj výborný objektív. Je ľahký, spoľahlivý a skonštruovaný do každého počasia. Zažil už podmienky, ktoré by veľa objektívov neprežilo. Dá sa použiť aj ako štandardný zoom do mesta, alebo na akcie, ale myslím, že na tento účel existujú aj lepšie alternatívy.

Canon EF 24-70mm f/4L L  – Mal som možnosť si s týmto sklom zafotiť, ale musím povedať, že ma vôbec neočarilo napriek neskutočným recenziám. Jednoducho sme si nesadli.. Ani váhou, ani výsledkami, ktoré sa v mnohom nelíšili od iných skiel, ktoré boli podstatne lacnejšie. Takže som sa s ním nakoniec rozlúčil. Osobne by som uprednostil Canon 24-105mm L, ktorý je lacnejší, má stabilizáciu aj väčší rozsah. Veľa fotografov na Canon 24-70mmL prisahá. Ja mám však úplne inú skúsenosť.

Canon EF 24-105mm f/4L IS – Tento objektív by bola moja voľba na klasický zoom namiesto 24-70mm f2.8 s jedinou výjimkou komerčného fotografa, ktorý často fotí v nízkom osvetlení bez blesku. Vtedy sa extra stopka svetla využije. 24-105L disponuje vynikajúcou kvalitou obrazu,  stabilizáciou a vysokou ostrosťou. Je vhodný skôr pre full frame zrkadlovky. Na crop senzore už nemá podľa mňa dostatočnú šírku záberu. Inak som bol s jeho testovaním aj kvalitou výstupu veľmi spokojný.

Tamron EF 28-300mm PZD – Nový prírastok od Tamronu do kategórie super zoomov pre full frame zrkadlovky. Dá sa samozrejme použiť aj na menšom senzore. Jedná sa o novú verziu so stabilizátorom obrazu a rýchlym ostrením.  Ide o naozaj výborné sklo so skvelou kresbou, nenápadnou konštrukciou a neuveriteľne nízkou hmotnosťou. Takisto cena je veľmi priaznivá. Hodí sa skôr na full frame zrkadlovky. Ponúka naozaj neuveriteľný rozsah zoomu v kvalite, ktorá tu doteraz nebola. Výborná voľba pre cestovateľov, alebo aj street, ktorí si nemôžu dovoliť vláčiť veľa objektívov, poprípade nemajú čas ich často meniť. Celkovo mám s ním dobrú skúsenosť, ale stabilizácia nie je na úrovni objektívov od Canonu.

Canon EF 70-200mm f/4 IS  – Toto je naozaj klasika. Uprednostil som ho pred f2.8 verziou vzhľadom k cene aj hmotnosti. Jedná sa o skvelý objektív, super ostrý a relatívne ľahký. Vynikajúce ostrenie aj stabilizácia obrazu. Nestabilizovanú verziu by som asi nekúpil, aj keď na krajinu by to mohlo byť jedno. Ideálny doplnok ku Canon 17-40mm f/4 L, hlavne pre všetkých krajinkárov. Pre fotografov svatieb a portrétov však existuje ešte lepší väčší brat:

Canon EF 70-200mm f/2.8 IS II – Jedná sa o pomerne drahý objektív, ktorý som nikdy nevastnil, ale viem z recenzií a rozprávania kolegov, že sa jedná o jedno z vôbec najlepších skiel od Canonu. Mna osobne odrádza jeho váha a veľkosť (vzhľadom k tomu, že fotím skôr krajinu). Inak produkuje naozaj krásny bokeh, je veľmi univerzálny s výbornou stabilizáciou obrazu, farbami aj kontrastom.

Canon EF 70-300mm f/4-5.6L IS  – Pomerne menej rozšírené sklo, ktoré si však zaslúži zmienku. Jedná sa o špičkový tele objektív s výbornou kresbou, rýchlym ostretním a s výbornou stabilizáciou obrazu. Je pomerne ľahký a dobre prenosný. Extra 100mm sa veľmi často hodí, napríklad aj pri fotení krajiny, polí a podobne. Jeho nevýhodou je nekompatibilita s telekonvertermi od Canonu. Jedná o vynikajúci objektív, vhodný aj na fotenie zvierat, alebo športu. Vzhľadom k maximálnej svetelnosti však nemá taký pekný bokeh ako napríklad Canon 70-200mm f2.8 L.

Canon EF 100-400mm f/4.5-5.6L IS  – S týmto mackom som mal možnosť fotiť vtáky a musím priznať, že som bol príjemne prekvapený kvalitou obrazu. Je to však už jeden z tých objektívov, kde váha a veľkosť sú pre mňa prekážkou. Takisto svetelnosť niektorým náročnejším fotografom nevyhovuje. Čo sa však týka kvality obrazu a stabilizácie, tak je to veľmi kvalitne zostrojený objektív vhodný do každého počasia. Jedna z jeho nevýhod je aj vysúvanie tela objektívu pri zoomovaní. Tento objektív ma rozhodne svoje použitie, ale fotografi zveri uprednostňujú skôr pevné sklá.

PEVNÉ OBJEKTÍVY:

Canon EF 400mm f/5.6L  – Toto bol jeden z mojich prvých teleobjektívov a musím priznať, že sme si vôbec nesadli. Cena je priaznivá, ale stabilizácia veľmi chýba, hlavne pri použítí na menších senzoroch. Kvalita obrazu je výborná, ale príliš veľa snímkov nemalo ten patričný cveng a bolo to skôr o náhode.  Takisto moja verzia mohla mať troška problém s back focusom, takže som ho nakoniec predal. Podľa recenzií, ktoré som čítal som nebol sám, kto má s ním tieto skúsenosti. Problémom však je, že akékoľvek pevné sklá nad 400mm už stoja neskutočné peniaze, takže veľa fotografov sa k tomuto sklu uchyluje. Ja osobne by som dal prednosť radšej 100-400mm L aj za cenu ľahkého zníženia kvality obrazu.

Canon EF 300mm f/4L IS  – Jeden z lacnejších avšak veľmi dobrých teleobjektívov od Canonu. Veľa ľudom sa môžu zdať tieto ceny naozaj drahé. Ale tak napríklad pre porovnanie Canon 300mm IS f2.8L II stojí 5999eur. Tak preto píšem jeden z lacnejších… Stabilizácia vydávala niekedy veľmi zvláštne zvuky, ale kvalita obrazu a ostrosť bola naozaj fantastická. Malinký problém vidím v tom, že 300mm nie je dostatočne dlhé ohnisko na fotenie menšieho vtáctva alebo plachej zveri, pokiaľ nie ste expert v približovaní, maskovaní a podobne. Boli by ste prekvapení, ako blízko je sa treba dostať, aby ste vyplnili celý obraz napríklad sýkorkou. Ide však o naozaj ľahký objektív, ktorý sa dobre nosí a stabilizácia je veľké plus oproti Canon 400mm f5.6L.

Canon EF 135mm F/2L – Fantastické portrétne sklo, ktoré má jednoducho svoj neopakovateľný výstup. Ostrenie je veľmi rýchle a bokeh je naozaj krásne krémový. Je to skôr objektív na full frame DSLR. Kvalitné prevedenie i cena 🙂 Veľmi veľa portrétnych fotografov pri tomto skle eventuálne skončí.

Canon EF 85mm f1.8 – Je  niečo ako 135mm f/2 pre chudobných, aj keď 85mm ohnisko je na portréty ešte vhodnejšie ako 135mm. Nenechajte sa však zmiasť. Tento objektív v správnych rukách dokáže naozaj portréty najvyššej kvality za zlomok ceny iných pevných objektívov. Má prekvapivo rýchle ostrenie. Veľmi ľahký a dobre sa s ním manipuluje. Určite by som mu dal prednosť pred 50mm 1.8II, ktorý ma dosť veľké problémy s ostrením v nízkom osvetlení a je pomalý. Takisto kvalita prevedenia 50mm f1.8II je dosť chabá. Kvalita výstupu 85mm f1.8 je vynikajúca, aj ostrosť pri plne odclonenom objektíve. Ideálne portétne sklo pre začínajúcich aj pokročilých fotografov za vynikajúcu cenu.

SIGMA ART 50mm f1.4 – Mám z tohto objektívu dosť zmiešané pocity. Jednoducho mám pocit, že ostrenie nie je, kde by malo byť. Mal som ho nakalibrovaný cez LensCal ale aj tak veľa fotiek je proste príliš neostrých. Kvalita prevedenia je skvelá, je dosť veľký a ťažký. Ostrenie výborné aj v nízkom osvetlení. Bokeh veľmi pekný. Je to veľmi kvalitný objektív, ale mám pocit, že niekedy si úplne nerozumie s niektorými telami od Canonu.

Sigma ART 24mm f1.4 –  Veľmi kvalitne zostrojený objektív, ktorý je kvalitou porovnateľný aj s L verziou od Canonu, ktorý je dvojnásobne drahší.  

Canon EF 50mm f1.8 II – Je plastová hračka za 100eur, ktorá však svojím pomerom cena/výkon nemá konkurenciu. Isteže má svoje veľké nedostatky a svadbu by som s ním určite nefotil kvôli nespoľahlivému a pomalému ostreniu. Ale inak je to ideálne pevné sklo pre začiatočníkov, ktorí za 100eur dostanú pevné ostré sklo s vysokou svetelnosťou. Na clone f1.8 je však dosť neostrý. Kvalita prevedenia je dosť chabá z plastu, ostrenie je s klasickým hlučným motorčekom a životnosť určite nie je dlhá.  Má však hlavne vďaka svojej cene svoje veľké zastúpenie medzi začínajúcimi fotografmi.

MAKRO OBJEKTÍVY

Canon EF 100mm f2.8 Macro  – Tento objektív vrelo odporúčam každému, kto chce začať fotiť makro. Výborný objektív s perfektnou kresbou, rýchle ostrenie aj dobrá konštrukcia. Plus sa dá výborne využiť na fotenie portrétov. Existuje ešte vylepšená L verzia Canon EF 100mm f2.8L IS USM  ale začiatočníkom jeho kúpu nedoporučujem už z finančného hľadiska. Rozdiel v kvalite nie je markantný a stabilizácia nie je pri kratších ohniskách potrebná. Ušetrené peniaze môžte radšej investovať do kvalitného statívu alebo ďalšieho objektívu.

Tamron AF SP 90mm f2.8 Di Makro  – Jedná sa o pomerne veľmi dobrý makro objektív s lacnejšou konštrukciou aj ostrením. Má taký ten lacnejší plastový barel s pomalším ostrením ako napríklad Canon 50mm f1.8 II. Existujú dve verzie. Nová je úplne špičkové sklo s výborným ostrením a stabilizáciou Tamron SP 90mm f/2.8 Di Macro VC USD . Staršia verzia sa dá kúpiť okolo 250eur z druhej ruky a ponúka skvelú alternatívu ku Canon 100mm f2.8 Makro. Osobne nepovažujem stabilizáciu na makro objektívoch za nutnú, pokiaľ nejde o 180mm ohniská.

Sigma 150mm f2.8 EX DG HSM – Veľmi kvalitný objektív, ktorý už je troška ťažšie zohnať, pretože bol nahradený stabilizovanou verziou za dvojnásobnú cenu. Jedná sa o špičkový makro objektív, ktorý je vhodný na fotenie živého hmyzu alebo vážok vzhľadom k pracovnej vzdialenosti, ktorú poskytuje. Je podstatne menší a ľahší ako Canon 180mm makro a dá sa zohnať za veľmi priaznivú cenu. Tento objektív som vlastnil dlhú dobu a veľa fotiek v mojej makro galérii bolo fotených práve týmto sklom. Dá sa výborne použiť aj s telekonverterom.

Canon MP-E 65mm f2.8 macro  – Jedná sa o ultimátny makro objektív od Canonu, ktorý umožňuje zväčšenie od 1:1 až 5:1! Ide o objektív s manuálnym zaostrovaním. Jeho používanie je však náročnejšie a je vhodný skôr pre zanietených makro fotografov. Často sa kombinuje napríklad s makro bleskom Canon MT-24 EX. Myslím, že nie je vhodný pre úplných začiatočníkov, ktorých by jeho používanie mohlo od makro fotografie skôr odradiť. Ja osobne som ho dlhší čas využíval, ale v súčastnej dobe už ho nevlastním.

Sigma 50mm f2.8 EX DG Macro  – Nákup makro objektívov pod 100mm zvyčajne neodporúčam, pretože poskytuje malú pracovnú vzdialenosť a zlú kontrolu nad pozadím. Tento objektív však stojí za povšimnutie z viacerých dôvodov. Jedným z nich je samozrejme cena. Druhým, že sa dá použiť ako pevná 50mm napríklad pri potrétoch. Tretí dôvod je použitie s medzikrúžkami pri dosahovaní zväčšení vačších ako 1:1 Čiže je veľmi univerzálny a kvalita za túto cenu je veľmi dobrá. Bokeh je však omnoho krajší pri použítí dlhších makro objektívov ako napríklad 180mm. Osobne som mal veľmi dobré skúsenosti pri používaní makro objektívov od Sigma.

RYBIE OKO:

Canon EF 15mm fisheye – Je to veľmi špecifický objektív, s ktorým som kedysi rád fotil bizardné fotky architektúry alebo rôzne paterny stromov v lese. Po čase som ho však prestal využívať a predal som ho. Má určite svoje uplatnenie v netradičnej fotografii kvôli širokouhlému skresleniu, ktoré poskytuje. Využíva sa aj pri fotení 360 stupňových panorám. Jeho cena je pomerne vysoká. Ostrenie je starého typu tj. pomalé a hlučné. Krytka zvykne z objektívu pravidelne odpadávať, čo je trošku problém, pretože fisheye nemá ochranný UV filter (zavadzal by v zábere, ktorý pokrýva neuveriteľných 180 stupňov)

NEZABUDNITE NAVŠTÍVIŤ OBCHOD, KDE NÁJDETE FOTOTECHNIKU ZA BEZKONKURENČNÉ CENY !